Anmälda förare

Klass 1 Långnabb

Långnabbsklassen med 25 mm utstickande skruvad nabb som fäster bättre än på asfalt. Bilar med motorer på 500-600 hk, även överladdning är tillåten.

# Namn (Grupp) Bil Klubb
103 Håkan Johansson
Volvo PV Umeå AK
101 Niklas Mörtsell
Volvo S40 Älvsbyns MS
104 Lars Englund
Porsche Kalix MK
105 Ove Salomonsen
BMW Åsele MS
106 Niklas Lundström
Volvo 850 T5 Umeå AK
107 Niklas Sandström
BMW M3 Kalix MK
108 Mikael Lundström
Volvo 850 T5 Umeå AK
102 Andreas Sandberg
Anm: Team Kalix MK
Volvo S40 Kalix MK
111 Jari Pääkölä
Ford Escort MK2 Siikalatvan UA

Klass 2 Kortnabb

Kortnabbsklassen med 11 mm utstickande skruvad nabb. Bilarna får max ha 2400 cc motorer utan överladdning med en effekt på ca 25-300 hk.

# Namn (Grupp) Bil Klubb
201 Tommy Carlström
Honda S2000 NMS Boden
204 Martin Åberg
Volvo 242 Arjeplogs SSF
206 Björn Eriksson
Volvo Luleå MS
207 Johan Riström
Peugeot Kalix MK
208 Joakim Andersson
Anm: Sikeå Bil & Rep AB
Opel Kadett Robertsfors MS
210 Michael Jansson
BMW M3 16V NMS Boden
211 Kimmo Antttila
Toyota MR2 SiikUA Finland
213 Mattias Johansson
Volvo 440 Luleå MS
214 Mats Savilahti
Ford Puma OUA Finland

Klass 3 Juniorklass

Juniorklassen där förarna är 15-25 år och kör med klassade rallydäck, lite olika bilar ingår i denna klass med majoritet av sk. 2150 rallycrossbilar, men även otrimmade "standardbilar" finns med och kan vara med och fightas om medaljer genom att poängen fördelas ut efter den bilklass man kör.

# Namn (Grupp) Bil Klubb
302 Madelene Axberg (A)
Opel Kadett Åsele MS
303 Julia Lundqvist (A)
BMW Jokkmokks MS
327 Sebastian Nilsson (B)
Volvo S40 VOC
326 Pelle Karlsson (B)
Volvo 940 NMS Boden
351 Iikka Anttila (C)
BMW 325 LaKUA Finnland

Klass 4

Även denna klass är en blandning av bilar, både rally- och rallycrossbilar, max 2150 cc. Även standard rallybilar åker i denna klass som kör med klassade rallydäck och har även denna en poängräkning som gör att det inte är omöjligt att vinna mästerskapet trots en motorsvagare bil.

# Namn (Grupp) Bil Klubb
401 Lars Wåhlberg (A)
Volvo 142 Lycksele MK
402 Anders Andersson (A)
VW Golf Gti 16v Kalix MK
404 Mikael Nordvall (A)
BMW Piteå MS
411 Peter Bäck (A)
Volvo 940 grH NMS Boden
412 Inger Lundberg (A)
Piteå MS Piteå MS
413 Tony Wåhlberg (A)
Opel Ascona B Lycksele MK
414 Michael Johansson (A)
Volvo 240 Kalix MK
415 Joel Larsson (A)
Opel Lycksele MK
416 Anders Danell (A)
VW 1303 Kalix MK
418 Sandra Nilsson-Björn (A)
SAAB 900s Kalix MK
430 Göran Ahlström (B)
Volvo 940 NMS Boden
432 Per-Erik Niemi (B)
Volvo 940 NMS Boden
433 Bengt Erik Nilsson (B)
Volvo S40 VOC Överkalix MK
434 Alexander Pettersson (B)
Volvo 940 NMS Boden
435 Alexander Helmersson (B)
Volvo 940 NMS Boden
436 Kurt Ahlström (B)
Volvo 940 NMS Boden
437 Esa Makslahti
SMS Lexus IS 200 Haparanda